Rozhovor s baskytaristou kapely (Ox)

20. února 2007 v 10:09 | Blázínek |  Rozhovory
Lordi - Ox
Vaše výhra v Eurovizi překvapila nejednoho diváka. Přece jen jste strašidelná hardrocková skupina, která když vyhrála, porazila favorizovanější popové hvězdy...
Máš pravdu, bylo to nezvyklé a pro nás velmi překvapivé. A navíc - dostali jsme skvělou šanci ukázat se před obrovským množstvím lidí a bylo na nich vidět, že se jim "Hard Rock Hallelujah" líbí.
Svou roli možná sehráli vaše rádoby hrůzostrašné masky. Čím se Mr. Lordi inspiroval, když je vymýšlel?
Vzhled našich kostýmů je inspirován Kiss, Robem Zombie a také hororovými filmy.
Před koncertem na sebe údajně lepíte až několik kilogramů latexu. To musí hodně nepohodlné...
Není to nejlepší, ale je to součást našeho vystoupení a fanoušci očekávají, že na pódium vběhneme a uděláme pořádnou show. Už si ani neumím představit, že bychom hráli bez kostýmů.
Lordi měli problém sehnat vhodnou nahrávací společnost, nakonec jsou pod křídly koncernu Sony BMG. Nemuseli jste čelit nějakým výtkám ohledně vaší image?
Ne, tady žádné rozpory nebyly a přijali nás skvěle. Můžeme dělat to, co nás baví. Vnášíme na hudební scénu snad i něco nového.
Skupina už ale několikrát kostýmy pozměnila. Nechystáte nějakou razantnější změnu vzhledu?
Drobné úpravy a změny jsou s každým novým albem, ale zatím neplánujeme velké zásahy do naší image. To bychom už pak nebyli Lordi.
Lordi
Teď máte před sebou, pokud se nepletu, turné, že?
Ano. Na to jsme moc zvědaví a moc se těšíme. Koncertní trasu odstartujeme v polovině září show v Helsinkách v Hartwall Areně a skončíme v říjnu vystoupením v Londýně.
Se skupinou ale chystáte také nový videoklip ke skladbě "Would You Love A Monsterman". Na co se fanoušci mohou těšit?
Je mi líto, ale nemohu moc prozradit. Vlastně ani nevím, co vše mohu říct říct. Ale nová verze klipu se bude týkat námětu svátku Halloween a naše posluchače určitě překvapí.
Jen tak mimochodem - už jste se bavili o nástupci alba "The Arockalypse"?
Ano, pár slov už o tom padlo. Myslím, že novou porci skladeb vydáme na přelomu roku 2007 a 2008.
Kdo je vlastně hlavním mozkem formace?
Když se dávají dohromady skladby, každý něco napíše. Většinu složí ale Mr. Lordi. Sám se do skládání nehrnu, ale nevylučuju, že bych v budoucnu něco složil.
Dá se podle tebe nějak porovnat, jak vás fanoušci brali v době, když jsi ke skupině přišel v roce 2005, a jak reagují teď?
Myslím, že o něco lépe. Možná pochopili, o co nám jde a že nejsme sebranka satanistů, ale skupina, která chce bavit lidi svou show a hlavně hudbou doplněnou o masky. Navíc já se o nějaké řeči, že jsme snad satanisté, moc nestarám. Nepomlouváme křesťanství a navíc je tu skladba "Devil Is A Looser", takže si myslím, že tady satanismus opravdu nemá co dělat.
Ty jsi v Lordi nahradil prázdné místo baskytaristy po Kalmovi. Musel ses naučit hrát hromadu nových skladeb. Pokusil ses do nich vnést něco svého, něco jiného?
Jistě, samozřejmě nemohu hrát jen notu za notou. Snažím se tomu dát kus svého vlastního stylu. Udělal jsem si i pár drobných úprav basových partů.
A jak ses vlastně k Lordi dostal?
Za všechno může bubeník Kita. (smích) Zavolal mi, jestli bych s nimi nechtěl zkusit hrát. Byl jsem z toho nadšený.
Jak dlouho hraješ na baskytaru? Je to jediný nástroj, který ovládáš?
Na basu hraji už asi osmnáct let. Nikdy jsem ani nechtěl na nic jiného hrát, žádný jiný instrument, jako třeba klavír nebo housle, mě nezaujal.
A co tě hudebně ovlivnilo, když jsi byl mladší?
Mám moc rád Mötley Crüe, W.A.S.P, Alice Cooper a také třeba Aerosmith. Ze současných skupin jsem si oblíbil System Of A Down. Samozřejmě ne všichni ve skupině se dokonale shodneme na všech oblíbených formacích, ale to hlavní - svérázné glamrockové skupiny jako třeba Kiss, máme všichni rádi.
Co je podle tebe důvod úspěšnosti finských skupin?
Fini mají rádi glamrock, hardrock a umí si hudby užít. Na druhou stranu jsou truchlivější a od přírody smutnější. V kombinaci toho všeho dávají hudebnímu světu to, co postrádá a co mají posluchači rádi.
Je na závěr něco, co bys chtěl vzkázat českým fanouškům?
Určitě. Rád bych, abychom na svém dalším turné navštívili i Česko. Jednou jsem byl v Praze a ta mě vyloženě nadchla. Pro fanoušky teď také chystáme speciální edici CD "The Arockalypse", která by měla vyjít ke konci září. Bude obsahovat DVD s vystoupením, které proběhlo po našem vítězství v Eurovizi
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama