Eurovizi překvapivě vyhráli hororoví rockeři

21. února 2007 v 21:20 | Blázínek |  Info, zprávy, news
Eurovize 2006 - Lordi

21. května 2006 18:01Překvapivým vítězem hudební soutěže Eurovize se stala finská rocková skupina Lordi se skladbou Hard Rock Hallelujah.

Druhé místo zajistil Rusku zpěvák Dima Bilan, třetí cenu získala Hari Mata Hari z Bosny a Hercegoviny. Ve finále soutěžili zástupci 24 zemí, Češi mezi nimi nebyli.
O pořadí soutěžících rozhodli televizní diváci ve 38 evropských zemích hlasováním po telefonu a SMS zprávami; Lordi získali 292 bodů, Dima Bilan s písní Never let you go 248 bodů a bosenská skupina se skladbou Leyla 229 bodů.
Odhadem sledovalo soutěž na celém kontinentu přes sto milionů televizních diváků, přímo do aténské Olympijské arény se na tříhodinové finále přišlo podívat 13 tisíc lidí. Atény hostily letošní ročník díky tomu, že Řecko zvítězilo v loňském ročníku v Kyjevě.
Prvenství finských rockerů je překvapivé, protože festival, který letošním kolem vstoupil již do 51. ročníku, býval tradičně zaměřen na uhlazenou taneční hudbu a popové melodie. "Něco takového evropská písňová soutěž nikdy neviděla ani neslyšela," poznamenal komentátor k webovému klipu na stránkách BBC.
"Jsme pro Eurovizi něco jako pojídači masa ve vegetariánské kavárně," prohlásil zpěvák skupiny Mr. Lordi na tiskovce po vítězství, které do Finska putuje poprvé.
"Je to vítězství rockové hudby a vítězství otevřeného ducha...Nejsme satanisti. Nejsme uctívači ďábla. Tohle je zábava," reagoval na poznámky několika řeckých organizací, že propagují satanismus. "Vítězství je důkazem, že Eurovizi sledují rockoví fanoušci," podotkl Mr. Lordi.
Výběr "fantasmagorických" Finů jako reprezentantů severské země v soutěži značně znechutil některé jejich spoluobčany.
Lordi se svým divokým image a drsným vystupováním na jevišti blíží americkým Kiss, kteří patřili k největším hvězdám světového rocku v 70. letech minulého století. Konečně, Mr. Lordi se nijak netají, že inspiraci čerpá jeho skupina právě z tohoto zdroje.
Členové kapely zatím nikdy nevystoupili bez masek na obličejích či make-upu a nikdy také neodhalili svá skutečná jména. "Tyto masky jsou naší identitou a nikdy je nesundáme," řekli po soutěži na tiskové konferenci.
Eurovizní soutěž otevírá zpěvákům a hudebníků cestu k mezinárodní slávě už od roku 1956, mezi jejími vítězi figuruje například v roce 1974 se skladbou Waterloo slavná švédská skupina ABBA či v roce 1988 kanadská star Céline Dionová, která tehdy zpívala za Švýcarsko. Další desítky vítězů naopak po soutěži nedokázaly zisk zhodnotit a zapadly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama